Samochody przyszłości – co zmieni autonomiczna jazda?

Samochody przyszłości – co zmieni autonomiczna jazda?

Kiedy myślisz o przyszłości motoryzacji, zapewne masz przed oczami futurystyczne samochody z elektrycznymi silnikami, które same się prowadzą. Mnie osobiście wizja ta przypomina trochę film „Powrót do przyszłości”. I wiecie co? Myślę, że czasami najpierw musimy przenieść się do przeszłości, żeby lepiej zrozumieć, co nas czeka. Dzieciństwo to były czasy beztroski i zabawy – samochody służyły głównie do gry w chowanego na parkingach. Teraz widzę je jako coś znacznie bardziej skomplikowanego i fascynującego. Autonomiczne pojazdy to nie tylko nowa technologia, ale także zmiana w sposobie myślenia o podróżowaniu.

Co właściwie oznacza „autonomiczna jazda”?

Autonomiczna jazda to zdolność pojazdu do poruszania się bez ingerencji człowieka. Brzmi jak science fiction? Może i tak, ale coraz więcej firm pracuje nad tym na poważnie. Wyobraź sobie sytuację: wsiadasz do samochodu po długim dniu w pracy i mówisz mu „do domu”. A on? Po prostu jedzie! W międzyczasie ty możesz poczytać książkę lub nawet uciąć sobie drzemkę. Tak, wiem – dla niektórych może to brzmieć jak marzenie sennych fantazji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Prawdziwą rewolucją autonomicznych pojazdów jest bezpieczeństwo. Statystyki są alarmujące – w większości wypadków winny jest człowiek. Zgubienie koncentracji przez chwilę może mieć tragiczne konsekwencje. Sam miałem kiedyś sytuację na drodze, kiedy ktoś nagle wyjechał mi przed maskę. Na szczęście udało mi się zahamować na czas! Ale czy nie byłoby fajniej żyć w świecie, gdzie takie ryzyko nie istnieje? Autonomiczne samochody będą wyposażone w szereg czujników oraz sztuczną inteligencję, która pozwoli im reagować szybciej niż ludzki kierowca.

Zmiany w miejskiej infrastrukturze

Zanim jednak nasze marzenia staną się rzeczywistością, wiele musi się zmienić w otaczającym nas świecie. Miasta będą musiały dostosować swoją infrastrukturę do potrzeb autonomicznych pojazdów. Wyobraź sobie jezdnie pełne oznakowań drogowych interaktywnych dla samochodów bez kierowców – to zupełnie nowy sposób myślenia o urbanistyce! Oczywiście zapominając o przysłowiowym „drzewku” na rogu ulicy… Chociaż od razu przypomina mi się pewna anegdota o tym jak jeden znajomy próbował zaparkować na ślepej uliczce i kończył z drzewem jako partnerem do tańca.

Komfort podróżowania

Czyż nie marzymy wszyscy o komforcie podczas podróży? Autonomiczne auta mogą to nam dać. Czas spędzony za kółkiem często bywa stresujący – korki, zmienne warunki pogodowe czy agresywni kierowcy potrafią podnieść ciśnienie bardziej niż dobra kawa rano. A jeśli mógłbyś zamiast tego skupić się na relaksie lub pracy podczas jazdy? Przyznam szczerze: pomysł ten brzmi jak muzyka dla moich uszu.

Świat bez konieczności posiadania samochodu

Niemniej jednak autonomiczna jazda niesie ze sobą również nowe wyzwania społeczno-ekonomiczne. Może doprowadzić do sytuacji, gdzie posiadanie własnego auta stanie się zbędne. Serwis transportowy przyjedzie po ciebie dosłownie wszędzie! Jak wiele osób rezygnowałoby z posiadania pojazdu na rzecz wspólnego korzystania z zasobów? Ostatecznie możemy stawić czoła pytaniu: czy jesteśmy gotowi dzielić nasze życie z maszynami?

Przemiany społeczne a technologia

Pojawienie się autonomicznych pojazdów wiąże się także ze zmianami społecznymi – mniej ludzi prowadzących auto oznacza więcej osób wykorzystujących transport publiczny lub systemy ride-sharingowe. Z mojego doświadczenia wynika, że korzystanie z takich rozwiązań bywa świetną okazją do poznania nowych ludzi (choć czasami można spotkać dziwnych osobników!). Ale tak naprawdę technologie te mogą przyczynić się do zwiększenia naszej mobilności i dostępności różnych usług.

A co dalej?

Biorąc pod uwagę rozwój technologii oraz nasze przywiązanie do komfortu i bezpieczeństwa, można powiedzieć jedno: przyszłość motoryzacji rysuje się niezwykle obiecująco! Choć przed nami wiele wyzwań związanych zarówno z etyką jak i regulacjami prawnymi dotyczących użytkowania autonomicznych pojazdów; jedno jest pewne – będziemy świadkami niesamowitych przemian we współczesnym transporcie.

Opublikuj komentarz